Artykuły

Targi Mieszkaniowe

Praca w mieszkaniu - jak urządzić kącik do pracy

Coraz więcej osób decyduje się na pracę w domowym zaciszu. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na osobne pomieszczenie czy gabinet. Tym razem podpowiadamy, jak urządzić wygodny kącik w taki sposób, aby praca w mieszkaniu była jak najbardziej efektywna i przyjemna.

Praca w mieszkaniu - jak urządzić kącik do pracy

Kto pyta, ten rozsądnie urządzi

Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki charakter ma nasza praca i jakich narzędzi potrzebujemy. Czy poza wygodnym miejscem do siedzenia, kawałkiem stołu, biurkiem, drukarką, miejscem na segregatory i odpowiednim oświetleniem, będziemy potrzebowali coś jeszcze. Czy niezbędne będą dodatkowe regały, dodatkowe biurko lub miejsce w którym będziemy przyjmować naszych klientów. Warto, by zarówno nasi kontrahenci jak i pozostali członkowie rodziny, czuli się w naszym domowym biurze komfortowo.

Koncepcja do kotleta

Bez względu na wielkość powierzchni jaką dysponujemy, potrzebujemy w pracy ciszy i spokoju. Choć prowadząc biuro w domowym zaciszu w bloku bywa to niekiedy trudne, to postarajmy się wybrać do pracy takie miejsce, w którym nie będzie nas rozpraszać dźwięk rozbijanych kotletów czy włączony telewizor.

Biurko, stolik a może blat?

Urządzając kącik do pracy rozważmy zakup wygodnego biurka i specjalnego krzesła lub fotela. Jeśli jednak nie mamy  aż tyle miejsca, by je wstawić, zastanówmy się nad niewielkim składanym blatem, najlepiej drewnianym. Możemy również pomyśleć o niewielkim stoliku z krzesłem. Zajmuje ono dużo mniej miejsca niż tradycyjne biurko, jest tańsze, a co najważniejsze dzięki lekkiej konstrukcji, po skończonej pracy, jeśli tylko zawadza, możemy je przenieść w dowolne miejsce. Poza tym taki niewielki stolik, pod warunkiem, że jest odpowiednio dobrany, dobrze wygląda zarówno w klasycznych wnętrzach jak i w salonie w którym króluje minimalizm. Uważajmy jednak na stoliki lakierowane, mogą odbijać światło z blatu, a to z kolei nie jest zbyt zdrowe dla naszych oczu.

W trosce o Twój kręgosłup

Dobierając odpowiednie biurko, blat lub stolik, w trosce o nasz kręgosłup, uwzględnijmy również wygodne krzesło, najlepiej obrotowe, przeznaczone typowo do pracy biurowej. Zwróćmy uwagę na  jego kształt tak, aby siedząc na nim, utrzymywać prawidłową postawę. Alternatywą dla typowych biurowych krzeseł są modele krzeseł z wysokimi, wyprofilowanymi oparciami, które uchronią nas przed bólem mięśni. Zwróćmy uwagę również na siedzisko naszego krzesła - powinno być miękkie i wygodne. Wielogodzinna praca przy stole albo za biurkiem na źle dobranym siedzeniu, szybko da nam się we znaki. W dodatku bywa niebezpieczna dla naszego kręgosłupa.

Postaw na światło naturalne

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest odpowiednio dobrane oświetlenie.  Powinno być go jak najwięcej, w dodatku naturalnego. U osób praworęcznych ustawmy blat lewym bokiem do okna, natomiast w przypadku osób leworęcznych - prawym. Powinniśmy mieć lampkę umieszczoną na biurku po przeciwnej stronie niż ręka którą piszemy, tak aby nie zasłaniać sobie światła w trakcie pracy czy pisania. Niezwykle istotna jest również odległość pomiędzy źródłem światła, a biurkiem - optymalna wynosi około 35-50 cm.

Zarabiaj wygodnie

Wybierając odpowiedni kąt do pracy, zwróćmy uwagę na wszystkie czynniki i ewentualne niedogodności z tym związane. W przeciwnym razie nasze zawodowe działania mogą przeciągać się w nieskończoność, obniżając skutecznie nasz komfort pracy. W efekcie stracimy nie tylko więcej czasu, ale także nerwy i pieniądze, które przy lepszej organizacji miejsca do pracy moglibyśmy szybciej i wygodniej zarobić.

Magdalena Zdrenka

Słowa kluczowe

jak urządzić mieszkanie do pracy, urządzamy mieszkanie do pracy zdalnej, praca w domowym zaciszu, praca w domu, wyposażenie mieszkania do pracy