Artykuły

Targi Mieszkaniowe

Mniej znaczy więcej - mieszkanie w oszczędnym stylu

O tym, że prostota jest największą formą wyrafinowania, przekonywał przed wiekami sam Leonardo da Vinci. Dziś owa mądrość coraz częściej przekłada się nie tylko na projekty budynków, ale również na liczne aranżacje wnętrz mieszkalnych. Jak zatem urządzić takie mieszkanie, by było nie tylko oszczędne w formie, ale i funkcjonalne na co dzień?

Mniej znaczy więcej - mieszkanie w oszczędnym stylu

Postaw na zamknięte rozwiązania

Minimalizm kocha porządek. Dlatego w tego typu aranżacjach preferowane są wszelkie rozwiązania zamknięte; zasuwane półki, szafy, regały. Dotyczy to zarówno kuchni i jej zabudowy, jak i innych pomieszczeń, typu salon czy sypialnia. Preferowane są tu wszelkie nowoczesne formy i meble z lakierowanej płyty MDF, które poprzez swój połysk dodatkowo podkreślą fakturę ścian. Ponadto w takim mieszkaniu mile widziane są wszelkie rozwiązania z aluminium, plexiglasu, plastiku, żywicy, betonu czy szkła.

Uwzględnij proporcje przestrzeni

To, co jest charakterystyczne w przypadku oszczędnych wnętrz, to przede wszystkim niezwykle precyzyjnie dobrane meble, podporządkowane naczelnym zasadom ergonomii i geometrii, zestawione ze sobą w odpowiednich proporcjach. Dlatego bardzo często nowoczesnych mieszkaniach ustawione w salonie meble RTV, zabudowa kuchenna i szafy w holu czy sypialni są wykonane z tego samego materiału, w identycznej lub zbliżonej tonacji kolorystycznej.

Połącz kolory na zasadzie kontrastu

Mieszkanie w nowoczesnym stylu wyróżnia dyscyplina. Zarówno pod względem kolorystyki jak i ogólnej stylistyki. Dominują tu proste zestawienia kolorystyczne, często tworzone na zasadzie kontrastu typu czerń i biel, które konsekwentnie realizowane występują zarówno na ścianach, meblach, jak i dodatkach. W takim wnętrzu nie ma miejsca na przedmioty przypadkowe i sentymentalne pamiątki, a wszelkie dodatki typu obraz, lustro czy zegar są niezwykle przemyślane, stanowiąc bardzo często przysłowiową kropkę nad „i”.

Jeśli to możliwe, wyburz ściany

Nowoczesne wnętrza to przestrzenie z reguły otwarte, w których kuchnia łączy się z salonem bez względu na metraż. Open space pożądany jest także w przypadku korytarza, którego w nowoczesnym mieszkaniu może zwyczajnie nie być.

Zaufaj nowoczesności

Styl minimalny kocha wszystko, co nowoczesne. Toteż dekoracyjny tynk na ścianie zamiast obrazu, przeszklone, mleczne drzwi zamiast tradycyjnych drewnianych, czy też podłoga z żywicy epoksydowej w miejscu tradycyjnego parkietu będą tu jak najbardziej odpowiednie. Jeśli jednak chcemy wprowadzić element ocieplenia, postawmy na przemyślane dodatki. Włochaty dywan do sypialni lub salonu, stylowe poduszki na sofę, bądź też wszelkie elementy drewniane powinny pomóc, wprowadzając do naszego domu nieco więcej domowej, przytulnej atmosfery.

Bądź konsekwentny we wszystkich pomieszczeniach

Stawiając na styl minimalny, warto zastosować go w całym mieszkaniu. Stosowanie prostoty w jednym pomieszczeniu np. salonie, zakłóca wprowadzony ład i harmonię. Zastosowany tylko w jednym wnętrzu minimalizm, pozostanie niezauważony, wprowadzając przy okazji niepotrzebny chaos i brak spójności na całej przestrzeni.

Magdalena Zdrenka

Słowa kluczowe

aranżacja wnętrz, dom, oszczędność, porady, wystrój wnętrza